Božja beseda začne svojo pot v ušesih, jo nadaljuje v srce, iz srca pa mora preiti v naše rokePapež Frančišek je po vrnitvi in Čila in Peruja danes med splošno avdienco nadaljeval kateheze o evharistiji. Tokrat je začel z razlago besednega bogoslužja, v ospredje pa je postavil branje in poslušanje Božje besede.
Poslušati, ne obrekovati
Besedno bogoslužje je bistven del maše, saj se verniki zberejo ravno zato, da bi slišali, kaj je Bog storil in še namerava storiti za nas, pravi papež. Ko se bere Božjo besedo, moramo zato poslušati in odpreti srce, ne pa misliti na nekaj drugega ali celo opravljati: “Poglej, kakšen klobuk ima ta gospa. Prav smešen je.”
Nato je izpostavil še en slab zgled, ki ga nekateri udejanjajo v cerkvi: “Slišal sem, da nekateri pri maši berejo časopis. Cerkev to prepoveduje. Če nadomestimo Božjo besedo z drugimi stvarmi, to osiromaši in ogroža dialog med Bogom in verniki,” je opozoril.
Read more:
Papež vsak dan v dvigalu s prav posebno Marijo
Gostija, ki hrani naše duhovno življenje
Po papeževih besedah je poslušanje Boga za nas potreba. Gre za življenjsko vprašanje, je dejal in ob tem spomnil na misel, da človek ne živi samo od kruha, ampak od vsake besede, ki pride iz Božjih ust.
Božja beseda nam daje življenje. “V tem smislu govorimo o besednem bogoslužju kot o gostiji, ki jo Gospod pripravlja, da bi nahranil naše duhovno življenje. Bogoslužna gostija je obilna. Na veliko zajema iz zakladov Svetega pisma.”
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=QMw_DRcLovI&w=560&h=315]
Iz ušes v srce, iz srca v roke
Seveda pa ni dovolj samo poslušati. Seme Božje besede moramo sprejeti v srce, da bo lahko obrodilo sad.
Papež je ob tem spomnil na priliko o sejalcu in pojasnil, da Sveti Duh potrebuje srca, ki se pustijo obdelovati in gojiti, da bi potem to, kar slišimo pri maši, prešlo v vsakdanje življenje.
Kakor pravi apostol Jakob: “Postanite uresničevalci besede in ne le poslušalci, ki sami sebe varajo” (Jak 1, 22).
“Božja beseda v nas naredi pot. Poslušamo jo z ušesi, nato gre v srce. Ne ostane v ušesih, priti mora v srce in iz srca priti v roke, v dobra dela. To je pot, ki jo naredi Božja beseda: iz ušes v srce in v roke,” je sklenil papež Frančišek.
Read more:
Edinstveno: papež Frančišek par poročil na letalu
Read more:
Papež Frančišek: Tišina nam pomaga, da se odpremo Gospodu
Read more:
Papež Frančišek: Vero posredujte v narečju ljubezni