Zakaj je pomembno, kako so učitelji in učiteljice urejeni v službiVemo, da v Sloveniji nimamo šolskih uniform. Obstaja pa pri nas nekaj vzgojno ̶ izobraževalnih ustanov (vrtcev, osnovnih, srednjih šol in tako naprej), kjer se od zaposlenih zahteva upoštevanje določenih pravil oblačenja.
Najpogosteje se od učiteljic pričakuje, da bodo za v službo oblekle krila, obleke in pogojno (elegantne) hlače, od moških pa dvodelno obleko in po možnosti kravato. Navidez stroge zahteve oziroma strog kodeks oblačenja pa v resnici v sebi skriva precej modrosti.
Podoba učitelja deluje kot podpora njegovim besedam
Vtis, ki ga z zunanjo podobo naredimo na druge, je vedno prvi in pred vtisom, ki si ga drugi ustvarijo o nas na podlagi drugih lastnosti: značaja, talentov, reakcij … Zunanji vtis, ki ga naredimo z govorico telesa in videzom, pomembno vpliva na našo komunikacijo z drugimi.
Ko na primer učiteljica stoji pred razredom, polnim otrok ali mladih, ne podaja sporočila le s svojimi govorjenimi besedami, temveč s celotno pojavo. Učenci jo dojemajo kot celoto in pri tem tudi opazijo mnogo podrobnosti.
Ko govorimo o oblačenju učiteljev, ne moremo mimo vprašanja: Kakšen vtis si učitelj želi narediti? Verjetno si večina, če ne kar vsi učitelji, od učencev želijo spoštovanje in upoštevanje pravil, korekten odnos in spoštovanje avtoritete, ki jo učitelj predstavlja. Ne pozabimo seveda na sprejemanje znanja, ki ga učitelj podaja, ter vseh izkušenj, ki jih ima.
Pa so učitelji urejeni tako, da tudi sami spodbujajo tak odziv pri učencih?
Read more:
Zakaj je otroški dolgčas pravzaprav dobra novica
Učitelj ne sme biti enak učencu!
Če je učiteljica stalno v kavbojkah, športnih copatah in bombažni majici, se sicer verjetno res počuti udobno. Je pa na ta način po videzu popolnoma izenačena z učenci.
Po eni strani jo to morda približa otrokom, vendar ji po drugi strani tudi odvzema del avtoritete, ki bi ji jo sicer nudila vizualna identiteta nekoga, ki je starejši, modrejši in bolj izkušenj od njegovih učencev.
Urejenost vpliva na samopodobo učitelja
Urejena zunanjost vpliva tudi na to, kako učitelj dojema samega sebe in svoj poklic. V preteklosti je učiteljski poklic užival veliko spoštovanje in ugled, danes pa je tega, žal, vedno manj. Morda tudi zato upada urejenost učiteljev na delovnem mestu.
Kar premislimo sami pri sebi, ali se počutimo bolj profesionalno v kavbojkah in športnih copatah ali kombinaciji srajce ali obleke in elegantnih čevljev?
Seveda pa je logično, da pri predmetih, kjer mora biti učiteljica v športni opremi ali laboratorijski halji, visoke pete ne pridejo v poštev.
Bodi sam zgled za to, kar zahtevaš od učencev
Vedno bolj med mladimi, sploh pubertetniki, postaja problem preveč izzivalno oblačenje za v šolo. Veliko je razkrite kože in vidnega spodnjega perila, sploh poleti, kar deluje neprimerno, moteče, izzivalno in nedostojno za v šolo. Zato starši in učitelji od otrok upravičeno pričakujejo, da v šolo ne bodo hodili razcapani in napol goli.
A tudi učitelj v na kolenih zluknjanih kavbojkah ali učiteljica z globokim dekoltejem in v kratkih hlačah ne more biti zgled tega, kar pričakuje od svojih učencev. Mar ni tako, da dosti lažje zahtevamo od otroka nekaj, česar se držimo tudi sami?
Če si želimo, da se tudi v naši deželi krepi kultura oblačenja in da bodo prihodnji rodovi vedeli, kaj se obleče za kam in zakaj, potem ni vseeno, kakšne informacije (in zgled!) pri tem prejemajo od nas, odraslih. Poleg staršev in starih staršev so vzgojitelji in učitelji tisti odrasli, s katerimi otroci preživijo največ časa. Naj bo naš in njihov zgled pri tem čim boljši.
Read more:
Sta lepota in urejenost lahko greh?
Read more:
Povej mi, kakšen obraz imaš, in povem ti, kakšno pričesko potrebuješ
Read more:
5 lekcij o modnem slogu, ki nam jih lahko dajo Francozinje