Januar res ni mesec, ko bi lahko govorili o sezoni porok. A če se letos poročite, potem so se vaše priprave verjetno že začeleKot so različni pari, so različne tudi poroke. Nekateri si želijo velike svatbe, na katero povabijo vse sorodnike in znance, spet drugi imajo raje skromnejši dogodek v manjšem in bolj intimnem krogu.
Read more:
8 vprašanj, na katera bi moral odgovoriti vsak zaročeni par
Read more:
22 stvari, zaradi katerih se ženska zaljubi v moškega
Ne glede na to, kakšno poroko ste si zamislili, pa je tukaj sedem poudarkov, na katere ne smete pozabiti.
1. Rezervirajte cerkev, duhovnika in matični urad …
Zagotovo ste se že odločili, v katerem kraju se boste poročili. Morda je to rojstni kraj neveste, rojstni kraj ženina ali pa, v izogib prepiru, kraj, ki je obema ljub in s katerim se čutita povezano.
Zdaj je skrajni čas, da rezervirate matični urad, cerkev in duhovnika, ki bo maševal.
2. … pa tudi prostor, v katerem boste nadaljevali pogostitev
Večina parov po končanem obredu povabi svate tudi na kosilo ali večerjo z glasbo. Gostilne so lahko rezervirane že mesece, tiste najbolj priljubljene pa tudi leta vnaprej za vse sobote, zato čim prej preverite in rezervirajte izbrani lokal, da vas na izbrani datum ne prehitijo drugi.
3. Določite rdečo nit poroke
Rdeča nit poroke pomeni, kako ste si zamislili ta vajin najpomembnejši dan. Se bo odvijala na morju, v gorski vasici ali starem mestnem jedru? Za katere barve ali motive želite, da prevladujejo na poroki?
Lepo je, če je barva nevestinega šopka usklajena z okraski v cerkvi ter na mizah, z vabili na poroko in spominčki, ki jih boste delili svatom.
Če imate za svate kakšne posebne želje, na primer o tem, kako naj se oblečejo, da bo vse skupaj skladno s tematiko poroke, jim morate to pripisati na vabilo.
4. Izberite poročnega fotografa
Poročni album s fotografijami in videoposnetki si boste še neštetokrat ogledali. Najprej vidva sama, nato z obiski v vajinem domu, pozneje jih boste kazali tudi svojim otrokom. Zato je pomembno, kakšne so fotografije.
Izberite fotografa, ki vam je blizu po načinu, kako s fotografijo prikazuje zgodbe, kraje in ljudi. Ne pozabite stroškov za fotografa všteti v “poročni proračun”.
Read more:
7 skrivnosti zakoncev, ki se dobro razumejo
Read more:
Desetkrat NE za dober zakon
5. Oblikujte in razpošljite vabila
Vabila na poroko morajo biti razposlana več mesecev pred dogodkom. V manjših krajih je navada, da zaročeni par vabila raznosi sam. V vsakem primeru je prav, da vabila odražajo par in da so dovolj osebna.
Lepo je, če nanje napišete kakšen citat iz Svetega pisma, ki vaju še posebej navdihuje in spodbuja. Ne pozabite napisati datuma, ure, lokacije in okvirnega časovnega poteka poroke.
Če imate kakšne posebne želje ali zahteve, jih prav tako vključite, a pri tem ne pozabite na zdravo pamet.
6. Čas je za izbiro poročne obleke!
Marsikatera ženska od mladih nog sanja o svoji poročni obleki, prav vsaka pa si želi biti na ta dan najlepša. Modro je, da si za izbiro poročne obleke in dodatkov oba vzameta dovolj časa, to je nekaj mesecev pred poroko.
Obleko si lahko izposodite, kupite, naročite, da vam jo sešijejo, ali pa jo celo naročite po spletu. Pomembno je, da vam pristoji, da se v njej počutite čudovito in da poudari najlepše na vas.
7. Še nekaj pomembnih opravil
Ko sta bodoča zakonca uredila vse našteto, preostane le še, da premislita o sedežnem redu gostov in tudi o programu poroke – to opravilo sicer pogosto prevzamejo nevestina in ženinova priča in bližnji.
Z duhovnikom se dogovorite o pripravi na poroko, če je še niste opravili, s partnerjem izberita mašna berila in določita, kdo bo pripravil uvode v različne dele maše in prošnje. Če želite lepo petje, se dogovorite tudi s pevskim zborom.
Read more:
Zakaj je odnos med taščo in snaho tako “zapleten”?
Read more:
Šport ga je pokopal in mu tudi pomagal, da se je pobral
Read more:
Kako so katoličani izumili kapitalizem