Hm, kaj pa, če ni vse tako, kot so nas učili v šoli?Učili so nas, da je na Zemlji sedem celin, vendar skupina znanstvenikov trdi, da v južnem Tihem oceanu leži večinoma potopljeno območje, ki bi ga lahko imeli za osmo celino. Imenuje se Zelandija in ga najdemo vzhodno od Avstralije, tik pod površjem južnega predela Tihega oceana.
Čeprav je 94 odstotkov Zelandije pod vodno gladino, obstaja kar nekaj točk, ki kukajo iz morske gladine: otočje Nove Zelandije, Nova Kaledonija in nekaj okoliških kalder.
Od kod se je kar naenkrat vzela povsem nova celina? Pred 80 milijoni let naj bi se odcepila od Avstralije in Antarktike, s katerima so skupaj tvorile Gondvano. In čeprav obstaja že več milijonov let, so jo geologi prvič omenili šele leta 1995.
Read more:
Tri najbolj čarobne adventne tržnice za našo mejo
(Mikro)celina?
Potopljena celina meri nekoliko več kot polovica Avstralije. Znanstveniki se zato ne strinjajo, ali gre zares za celino ali mikrocelino. Z 1,9 milijona kvadratnih metrov je Zelandija manjša od vseh preostalih celin, za nameček pa je še potopljena.
Na območju so geologi našli primere milijonov let ekoloških in tektonskih sprememb, zbrali pa so tudi kopenske fosile. Številni zato verjamejo, da je bila Zelandija nekoč nad gladino vode in ob tem dom raznolike flore in favne.
Osamljeni otoki, kot sta na primer Otok Lord Howe in Ballova piramida, so naravnost fascinantni, obenem pa gostijo nekatere edinstvene živalske vrste. Če torej načrtujete stopiti na vse celine sveta, ne pozabite kupiti letalske karte v Auckland. In če se bi želeli povzpeti na najvišji vrh osme celine, boste morali narediti izlet na Mount Cook.
Vira: Matador Network in Seeker