Zgodba Medžugorja še ni končana, a papež se je odločil, da bodo romanja od zdaj lahko organizirale tudi škofije in druge cerkvene ustanove“Češčenje v Medžugorju je dovoljeno. Ni prepovedano in ni ga treba skrivati,” je za Aleteio povedal poljski nadškof Henryk Hoser, ki je po naročilu papeža Frančiška pred nekaj meseci odšel v Medžugorje, da bi preučil pastoralne potrebe vernikov.
Končna odločitev v papeževih rokah
Odločitev o pristnosti prikazovanj bo moral sprejeti papež Frančišek, je pa iz Vatikana že prišlo sporočilo, da so romanja v ta priljubljen kraj tudi uradno dovoljena. Cerkvena skupnost do zdaj romanj uradno ni smela organizirati, so pa jih lahko verniki sami ali druge organizacije.
“Od zdaj lahko škofije in druge inštitucije organizirajo romanja. To ni več težava,” je poudaril poljski nadškof in dodal, da je papež Frančišek nedavno prosil albanskega kardinala, da blagoslovi vernike v Medžugorju.
Medžgorje kot fenomen
“Moje poslanstvo je natančno proučiti pastoralno dejavnost oziroma stanje ter predlagati izboljšave na tem področju,” je še povedal nadškof o svoji nalogi v romarskem kraju v Bosni in Hercegovini.
Ob svojem obisku je podrobneje spoznal tudi delo frančiškanov in dejal, da jih zelo občuduje. “Z razmeroma majhno ekipo, le 12 jih je, opravljajo ogromno delo, ko sprejemajo romarje. Vsako leto organizirajo tudi festival mladih. Letos se ga je udeležilo 50 tisoč mladih z vsega sveta z več kot 700 duhovniki.”
Meni še, da je Medžugorje pravi fenomen, ko gre za spovedovanje. Spovedi so namreč množične. Imajo okoli 50 spovednic, kar pa še zdaleč ni dovolj. Avtentičnost tega kraja po mnenju nadškofa potrjuje tudi število dobrodelnih organizacij, ki delujejo v Medžugorju, veliko truda pa vlagajo v poglobljeno krščansko vzgojo.
____________________________________________________
Poročila o prikazovanju Marije v Medžugorju so se začela leta 1981, od takrat pa je tja poromalo že na milijone ljudi. Številni tudi iz Slovenije.