Katoliška cerkev praznuje slovesni praznik brezmadežnega spočetja Device MarijeMarsikomu se je verjetno že kdaj zgodilo, da je ob tem pomislil na dogodek, ko je nadangel Gabrijel oznanil Mariji, da bo Sveti Duh prišel nadnjo in bo spočela Jezusa.
A danes ne praznujemo Jezusovega, ampak Marijino brezmadežno spočetje. Marija je bila od prvega trenutka, ob naravnem spočetju v telesu svoje matere Ane, obvarovana izvirnega greha.
Read more:
Molitev k Brezmadežni
Česa je bila Marija obvarovana?
Izraz “izvirni greh” se nanaša na prastarše Adama in Evo. V želji, da bi bila enaka Bogu, sta jedla sadež z drevesa spoznanja. S tem sta prekršila zapoved, da s tega drevesa ne smeta jesti, zato ju je Bog izgnal iz raja.
Kristjanom se izvirni greh izbriše s krstom, s katerim smo tudi sprejeti v Cerkev. Mariji pa je Bog že v trenutku spočetja namenil enako stanje brez greha, v kakršnem je bila tudi Eva, preden se je pustila zapeljati hudiču.
Cerkev Marijo zato imenuje tudi “nova Eva”. Lahko bi rekli, da je Mariji Bog povrnil “tovarniške nastavitve”, “nebeške nastavitve” z namenom, da je lahko sprejela Božje povabilo in postala mati Jezusa Kristusa, Božjega Sina.
Read more:
Zakaj je (bila) Marija tako lepa?
V Marijino brezmadežno spočetje so verovali že prvi kristjani
Kristjani so že od prvega stoletja naprej priznavali resnico o Marijinem brezmadežnem spočetju. V vzhodni Cerkvi so ta praznik obhajali že v 8. stoletju, na zahodu pa se je pojavil v 9. stoletju. V naših krajih je zapis o obhajanju tega praznika mogoče najti že v kodeksu cistercijanskega samostana v Kostanjevici iz prve polovice 14. stoletja.
Versko resnico ali dogmo o Marijinem brezmadežnem spočetju je 8. decembra 1854 razglasil papež Pij IX., potrdila pa jo je tudi Marija sama v svojih prikazovanjih Bernardki v Lurdu leta 1858.
Read more:
V čem je skrivnost Nutelle? Vsega je “kriva” lurška Marija
Marijino rojstvo praznujemo čez natanko devet mesecev, 8. septembra.
Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije ni zapovedan, smo pa povabljeni, da z udeležbo pri sveti maši in branjem Božje besede podoživimo, kako je bila Marija vse življenje predana Božji volji.
Viri: S. Čuk, Svetnik za vsak dan in spletna stran Katoliške cerkve
Read more:
Deček, ki spreminja razpravo o splavu
Read more:
Dan, ko se je na Kredarici gnetlo 5.000 ljudi. Zakaj?
Read more:
“Če sem se odločila biti žena, sem ‘pomočnica’ možu. To vlogo je treba vzeti zares”